HABERLER

 

Tai Chi’nin artroz tedavisindeki yeri...
Tufts University School of Medicine’da yapılan araştırmada 65 yaş üzeri, diz ekleminde artrozu olan bir grup hastaya 12 hafta süreyle Tai Chi egzersizleri yaptırılmış. Süre sonunda egzersiz yapmayan gruba göre Tai Chi yapanların diz ağrısında azalma olmuş. Araştırmacılar Tai Chi’nin duygusal rahatlatıcı, denge-güç ve esnekliği artırıcı etkileri nedeniyle yararlı olabileceğini bildiriyor. (Arthritis Care & Research) 
 
NSAİ’lere (steroid olmayan antienflamatuarlar) güvenli bir alternatif....
Günlük hayatta antiromatizmal ilaçlar olarak bilinen NSAİ’ler yerine, cerrahi gerektirmeyen bel ve boyun fıtıkları olan hastalarda kronik ağrılarının tedavisinde Omega 3 esansiyel yağ asitleri (EFA) kullanılmış. 1 aylık 1200-2400 mg tedavinin sonunda NSAİ ler kadar etkili bulunmuş ve yan etki de görülmemiş. (Surgical Neurology)
 
İdeal doktor tanımı...
Mayo Clinic’ten yayımlanan bir araştırmada 14 farklı klinikteki hastalardan ideal doktor tanımlarını yapmaları istenmiş. Hastalar doktorlarında görmek istedikleri özellikleri sıraladıklarında 7 tanesi ön plana çıkmış..... 

Kendinden emin, empati yapabilen (hastasını bir an için kendi yakını gibi görüp, bu duyguyu kullanabilen), insancıl, kişisel, samimi, açık sözlü, saygılı, üstat. (Mayo Clinic)