top of page

Diz

Yürüyüş ve sporda kritik görevi olan dizin hareketi esas olarak tek plandadır (bükme ve düzleştirme yönünde), ancak kısıtlı da olsa bir rotasyon hareketine de olanak verir. Ön yüzünde bulunan patella kemiği basit gibi görünen anatomik yapısına rağmen, diz hareketi ve hastalılarında önemli bir rol oynar. Her eklemde bulunan kıkırdak ve bağlar ise diz ekleminin başrol oyuncusu gibidir. 

Diz problemleri tıpkı diğer alt ekstremite problemleri gibi hareket yeteneğini ve yürüyüşü etkilemesi nedeniyle genel vücut sağlığı üzerinde etkilidir. Çünkü diyabet, kolesterol, hipertansiyon, metabolik sendrom, obesite, kanser gibi hastalıkların tedavisi için hastadan yürümesini isteriz. Bel, kalça, diz, ayak ağrısı olan hastaların yürüyüşü kısıtlanır ve sistemik hastalıklarını iyi kontrol edemezler. Belki bu yüzden yaşamlarının kısalabileceği bile söylenebilir. 

Dizde bağ yaralanmaları, kıkırdak sorunları, menisküs yaralanmaları, bursitler, tendinitler ve kireçlenme, kemik ödemi (bone bruise), refleks sempatik distrofi sık görülen sorunlardır.

bottom of page