top of page

Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Orta yaş erkek hasta, yoğun ve stresli bir iş hayatı var. Uzun saatler bilgisayar kullanıyor, ağır çanta taşıyor. Boyun ve sırt ağrısı var. Son zamanlarda uyku kalitesi bozuk. Şakakları ve ensesine yayılan bir baş ağrısı olabiliyor. Ağrı akşama doğru kötüleşliyor. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile kısa süreli iyilik yaşayabiliyor. 

MAS sistemik bir hastalık değildir. Şikayetlerin kronik olması ve yaşam değişikliği yapılmaz ise hastalığın devam etmesi nedeniyle önem taşır. Bir grup kasın aşırı veya yanlış kullanılması sonucu gelişir. Vücuttaki tüm kaslar (çiğneme ve göz çevresi kaslarımız bile) miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) yaşayabilir. Sıklıkla boyun-omuz-sırt kavşağında ağrıya neden olur. Stres ve tekrarlayan mikro-travmalarla oluşur veya etkilenir. Başağrısına neden olabilir. 

Tanı genellikle fizik muayene ile konulur. Diğer nedenleri ekarte etmek gerekiyorsa nadiren röntgen, MR gibi görüntüleme gerekir. Duruş bozukluğu olanlar, masabaşı çalışanları ve bilgisayar kullanıcıları arasında çok sık görülür. Ayrıca hobileri nedeniyle aynı hareketi tekrarlayıcı şekilde yapanların ilgili kaslarında görülen ağrıların nedeni genellikle MASdır. 

Öncelikle ağrıya neden olan tekrarlayan hareket, mikrotravmanın ve duruş bozukluğunun tespit edilmesi gerekir. Ardından nedeni ortadan kaldıracak şekilde yaşam, iş ekipmanı ve duruşun iyileştirilmesi gerekir. MAS’ta kas spazma uğrar ve ağrılı bir şekilde kısalır. Kasın kan dolaşımını artırılması, spazmının çözülmesi ve yeniden uygun boya getirlmesi gerkir. Bu amaçla fizik tedavi, yöntemleri, masaj ve tedavi edici egzersizler uygulanır. Genellikle nedenin tespit edilmesi ve tedeavi amaçlı egzersizler başarılı sonuç verir.

bottom of page