top of page

Neresi
Ağrıyor?

Hastalıklar

Hareket sisteminin sorunları sıklıkla ağrı olarak kendini gösterir. Bu nedenle ağrı savuşturulması gereken bir bela değil olayı haber veren bir uyarı olarak kabul edilmelidir. Böylece gözümüzün göremediği yerlerdeki sorunlardan haberdar oluruz. Ağrının yanısıra uyuşma, şişlik, ısı artışı, kas gücünde azalma, fonksiyon ve hareket kaybı da diğer uyarıcı sinyallerdir.

Omuz

Omuz, vücudumuzun en geniş hareket açıklığına sahip ayrıcalıklı eklemidir. Bu yeteneğini 3 ayrı eklemden oluşan yapısına borçludur:

Kuyruk Sokumu ve Koksign

Kuyruk sokumu (sakrum) ile leğen kemiğinin yapmış olduğu bir çift eklem bel ağrısının çok önemli nedenlerinden biridir. 

Kalça

Vücudun en iyi stabilize edilmiş eklemi olmasına rağmen iyi bir hareket açıklığına sahiptir. Ağrısı kasıkta veya kalça yanında hissedilir.

Ayak Bileği ve Ayak

Vücudun en sağlam dokusu olan ashill tendonuna sahip olmasına rağmen sporda en sık yaralanan eklemin ayak bileği olması ironik bir durumdur.

Boyun-Sırt-Bel

Omurgamız boyun, sırt, bel, sakrum ve koksigs olmak üzere 5 bölümden oluşur. 

Diz

Yürüyüş ve sporda kritik görevi olan dizin hareketi esas olarak tek plandadır (bükme ve düzleştirme yönünde), ancak kısıtlı da olsa bir rotasyon hareketine de olanak verir.

Dirsek

Bükme ve düzleştirme hareketi yanında el bileği ile birlikte önemli bir rotasyon hareketine sahip bu yapı, 3 kemiğin birleşmesinden oluşan karmaşık fonksiyonlu bir eklemdir.

El Bileği ve El

Gündelik hayat, sanat ve sporda ince ayar ve yüksek koordinasyon gerektiren işlerde kritik rolü olan bu eklem için binyılların süzgecinden gelen bir deyim vardır: “Eline sağlık”.

Osteoporoz, Osteomalasi

40 yaşında bayan; anne ve anneannesi yaşlanınca sırtta kamburlukları olmuş ve boyları kısalmış. Annesi osteoporoz tanısı ile tedaviye alınmış.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Orta yaş erkek hasta, yoğun ve stresli bir iş hayatı var. Uzun saatler bilgisayar kullanıyor, ağır çanta taşıyor. Boyun ve sırt ağrısı var. 

Fibromiyalji Sendromu

50 yaşında bayan hasta; yıllardır boyun, sırt ve omuzlarda ağrıları var. Sabahları tutuk uyanıyor, uzun süredir uyku kalitesi bozulmuş ve sabahları dinlenmeden kalkıyor.

bottom of page